List motywacyjny

Najczęstszy błąd w liście motywacyjnym – brak motywacji do jego napisania

Trudno o motywację i zapał w zadaniach, które wydają Ci się bezcelowe. Tak jest z pisaniem listów motywacyjnych, które przez wielu kandydatów traktowane są jak zło konieczne. Wszystkie istotne informacje, głównie te dotyczące edukacji i przebytych kursów, zawarłeś w CV. Nie wiesz, co jeszcze dodać, bo Twoja kariera zawodowa dopiero się rozpoczyna. Powielasz wzory ściągnięte z Internetu lub tworzysz kopię CV w formie opisowej. Dodatkowo masz poczucie, że rekruterzy ich nie czytają, ponieważ sam nie chciałbyś czytać dokumentów napisanych pro forma. Najwyższa pora zmienić nastawienie!

1. Nie powielaj wzorów ściągniętych z Internetu

Pewne stwierdzenia przyprawiają rekruterów o zawrót głowy. Po przeczytaniu dwóch pierwszych zdań listu motywacyjnego wiedzą, co ich dalej czeka. Prawdopodobnie byliby w stanie wyrecytować treść listu bez uprzedniego czytania. Nic dziwnego, skoro dziennie przeglądają 150 – 200 aplikacji, których 90% zaczyna się od zdania:

 • W odpowiedzi na ogłoszenie, które ukazało się na portalu internetowym …
 • Uprzejmie proszę o rozpatrzenie mojej kandydatury pod kątem rekrutacji na stanowisko…

Czy naprawdę list motywacyjny można zacząć tylko na dwa sposoby?

Bądź kreatywny, nie sugeruj się krążącymi w Internecie szablonami. Nie bój się wyjść poza utarte standardy.

Jeśli skończyłeś już studia i uważasz, że możesz być ekspertem w swojej dziedzinie, pokaż to! Uświadom rekrutera, że znasz specyfikę danej branży, wykorzystaj wiedzę zdobytą podczas studiów i praktyk zawodowych, zacznij od swoich atutów. Jak to zrobić? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne:

 • W dobie dynamicznie rozwijającego się rynku usług finansowych istnieje potrzeba nowoczesnego zarządzania i budowania strategii sprzedaży, tak aby skutecznie odpowiedzieć na oczekiwania klientów oraz działania konkurencji …
 • Moja pasja do języka hiszpańskiego sprawiła, że swoją karierę zawodową związałam z …
 • Mając za sobą pierwsze doświadczenia w shared service center, gdzie pomagałem przy księgowaniu faktur, utwierdziłem się w przekonaniu, że księgowość jest kierunkiem, w którym chcę się rozwijać zawodowo …

2. Nie modyfikuj informacji zawartych w CV

Ci, którzy nie wiedzą, co napisać w liście motywacyjnym, tworzą CV w formie opisowej, bardzo często zaprzeczają też samym sobie. Nie popełniaj tego błędu. Zanim zdecydujesz się zaprezentować w liście motywacyjnym konkretną kompetencję, upewnij się, że przedstawisz ją w sposób wiarygodny. Wiele możesz stracić w oczach rekrutera, pisząc, że jesteś:

 • kreatywny i innowacyjny – powielasz zaś w liście motywacyjnym informacje z CV lub załączasz szablonowy list motywacyjny,
 • rzetelny i skoncentrowany na jakości – popełniasz rażące błędy ortograficzne lub interpunkcyjne,
 • skutecznym sprzedawcą – list motywacyjny piszesz proszącym tonem zamiast językiem korzyści biznesowych,
 • zaawansowanym użytkownikiem MS Office – wysyłasz niesformatowany tekst.

Pamiętaj! Pracodawca szuka świadomego kandydata, który naprawdę chce się związać z firmą i umie ten wybór uzasadnić.

Jak sama nazwa wskazuje – kluczowym aspektem w pisaniu listu motywacyjnego jest… motywacja.
Jeśli nie wiesz, co napisać w liście motywacyjnym, zadaj sobie kilka pytań:

 • Dlaczego chcę pracować na tym stanowisku?
 • Dlaczego chcę pracować dla tego pracodawcy?
 • Z którymi wartościami, reprezentowanymi przez pracodawcę, utożsamiam się?
 • Dlaczego chcę się rozwijać zawodowo akurat w tej branży?

Odpowiedzi na takie pytania przydają się nie tylko w redagowaniu profesjonalnego listu motywacyjnego. W gonitwie za pracą bardzo łatwo jest zapomnieć, czego się szuka. Szczególnie w przypadku, gdy nie masz jeszcze żadnych doświadczeń zawodowych i możliwości porównania. Może okazać się, że tak naprawdę nie chcesz pracować w korporacji, za to czujesz się komfortowo w małym przedsiębiorstwie. Może dojdziesz do wniosku, że aplikując na dane stanowisko, wrócisz do punktu wyjścia?

Małgorzata Radzikowska
Doradca w Karierze
Zespół ArchitekciKariery.pl