Negocjacje wynagrodzenia - jak się przygotować?

Negocjacje wynagrodzenia – jak się przygotować?

Przed rozmową rekrutacyjną powinieneś się zastanowić, jakie są Twoje oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy, jakie wynagrodzenie Cię satysfakcjonuje i będzie dla Ciebie motywacją do pracy.

Najlepiej ustalić widełki płacowe, czyli określić sumę minimalną, za którą jesteś w stanie pracować w danej organizacji, a także maksymalną, którą spodziewasz się otrzymać na danym stanowisku. W tym wypadku ważne jest, abyś racjonalnie ocenił swoje doświadczenie i kwalifikacje, a także realne potrzeby i bieżące wydatki. Takie podejście ułatwia dalsze rozmowy oraz negocjację pakietu.

Rozmowy o wynagrodzeniu dla potencjalnego pracownika, podobnie jak każde inne negocjacje, powinny przebiegać zgodnie ze sztuką ich prowadzenia. Niestety kandydaci, zwłaszcza młode osoby, nie wiedzą o tym lub zapominają. Ważne jest, abyś w czasie rozmowy kwalifikacyjnej podał stawkę wyższą od oczekiwanej. Przyjęło się, iż negocjacje pakietu wynagrodzenia następują na ostatnim etapie rekrutacji i pracodawca często oczekuje, że kandydat zaakceptuje warunki niższe od tych, które pierwotnie przedstawił. Jeśli uwzględnisz to wcześniej, będziesz mógł sobie pozwolić na miły gest w stronę swojego przyszłego pracodawcy, co na pewno zostanie odebrane pozytywnie i utwierdzi przyszłego przełożonego w przekonaniu, że zależy Ci na podjęciu pracy.

Jeśli wcześniej się do tego przygotowałeś, nie oznacza to dla Ciebie rzeczywistej rezygnacji z Twoich oczekiwań. W procesie negocjacji ważna jest elastyczność i skłonność do ustępstw, przynajmniej pozornych. Osoby z dużym doświadczeniem w biznesie na pewno mają ułatwione zadanie. Pomoże Ci wiedza o niewerbalnych sygnałach wysyłanych przez rozmówców oraz oczywiście intuicja – postawa ciała, układ rąk, ton głosu – wszystko się liczy i ma znaczenie w procesie negocjacyjnym. Bardzo pomocne jest skorzystanie ze wsparcia Doradcy, jakim może okazać się Konsultant w firmie rekrutacyjnej. Rekruterzy zajmują się tym na co dzień, a ćwiczenie czyni mistrza.

Mój Nauczyciel nauczył mnie, że zawsze trzeba odrabiać pracę domową, czyli przygotować się do spotkania/rozmowy najlepiej, jak potrafię. Przed rozmową zbadaj więc sytuację potencjalnego pracodawcy: czy długo szuka pracowników, czy ogłoszenie widnieje już od dłuższego czasu na portalu rekrutacyjnym. Znając sytuację pracodawcy, wiesz, jak silną kartę przetargową posiada. Zawsze należy to odnieść także do własnej sytuacji: czy zależy Ci właśnie na tej pracy, czy masz w zanadrzu inną propozycję. Analizując te czynniki, będziesz bardziej pewny siebie w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, a jednocześnie będziesz bardziej świadomym uczestnikiem negocjacji.

Negocjacyjny savoir-vivre

Jednym z negocjacyjnych savoir-vivre w procesie rekrutacyjnym jest wystrzeganie się rozmowy o stawkach podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Wszyscy wiemy, że jest to istotna kwestia zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy. Przyjęte jest, aby tematy finansowe poruszać dopiero na finalnych spotkaniach.

Ponadto pamiętaj: pracodawca oczekuje, że odpowiesz na zadane przez niego pytanie o Twoje oczekiwania. Nie zapomnij jednak zapytać, jaki jest pakiet wynagrodzenia, czyli na co poza podstawową pensją możesz liczyć.

Dodatki pozapłacowe są ważne: laptop, komórka, samochód, a może kursy językowe czy szkolenia – zastanów się, co jest dla Ciebie interesujące, czego potrzebujesz. Na pewno będziesz postrzegany jako osoba uprzejma, a zarazem profesjonalna, pytając o to, co znajduje się w standardowym pakiecie oferowanym przez firmę. Jest to najlepszy sposób do rozpoczęcia rozmowy na temat dodatków, których możesz oczekiwać.

Najczęstsze błędy

Najwięcej błędów w poszukiwaniu pracy popełniają osoby z niewielkim doświadczeniem, które do tej pory nie brały udziału w procesach rekrutacyjnych. Najczęściej spotykanym błędem jest podawanie na początku procesu kwoty, która dla Ciebie jest kwotą ostateczną. Nie dajesz w ten sposób szansy potencjalnemu pracodawcy do przeprowadzenia negocjacji. Przeważnie takie sytuacje kończą się rezygnacją jednej ze stron. Dlatego ważne jest, abyś samemu przygotowywał się do rozmowy, ale także skorzystał z wiedzy specjalistów.

Magdalena Nalazek-Migoń
Antal International IT/Telecom
Business Unit Manager

Tagi: