CV NA POCZĄTEK

Jak napisać CV – krok po kroku

Najczęściej to od CV zależy, czy rekruter zaprosi Cię do dalszego etapu rekrutacji: na rozmowę kwalifikacyjną czy Assessment Center. Często też CV to jedyna droga, aby zainteresować sobą potencjalnego pracodawcę. Czy przygotowujesz je tak, aby nie miał on żadnych wątpliwości, że jesteś najlepszym kandydatem? Firmy poświęcają wiele czasu na to, by zainteresować potencjalnego klienta. Przeznaczają na to olbrzymie budżety, organizują kampanie i promocje. Jeśli założymy, że Twoją usługą jest Twoja praca, wiedza oraz umiejętności – popracuj nad swoim CV, by było Twoją wizytówką, Twoim folderem reklamowym, aby sprzedawało Cię naprawdę skutecznie i skutecznie wprowadziło na zawodową ścieżkę.

Tylko 8 kroków dzieli Cię od posiadania skutecznego CV

Krok 1 – Poznaj samego siebie

Przygotowanie skutecznego dokumentu może okazać się o wiele łatwiejsze, jeśli będziesz dobrze znał siebie i swoje największe atuty. Dlatego zanim zaczniesz pisać profesjonalne CV, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Kim jestem, jakie są moje mocne strony, możliwości i ograniczenia?
  • W czym jestem dobry, na czym się znam, co potrafię wykonać najlepiej?
  • Jakie są dla mnie najlepsze i najskuteczniejsze metody pracy?
  • Jakie są dla mnie najważniejsze wartości, co cenię najbardziej w życiu i pracy?
  • Co chciałbym osiągnąć, czego chcę się nauczyć i kim być?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić, jaka jest Twoja oferta na rynku pracy – co proponujesz potencjalnemu pracodawcy, jakie są Twoje atuty i najsilniejsze strony. Pozwoli Ci nakreślić plan działania oraz kierunek dalszego rozwoju. Na podstawie tych odpowiedzi, w dalszym etapie zbudujesz najważniejszą część swojego CV, a tym samym otworzysz sobie drogę do kariery.

Krok 2 – Stwórz profil zawodowy

Profil Zawodowy – to najważniejsza część skutecznego CV z punktu widzenia perswazyjnego. Dzięki niemu pracodawca będzie mógł w krótkim czasie przekonać się, że to właśnie Ciebie powinien zaprosić do dalszej rekrutacji. Podkreśl w nim swoje mocne strony, najważniejsze doświadczenia czy osiągnięcia. Pochwal się swoimi najważniejszymi kompetencjami: wiedzą, jaką uzyskałeś, umiejętnościami, które posiadasz oraz cechami charakteru, które Cię wyróżniają. Wystarczy, że zawrzesz w nim kilka krótkich zdań, które będą kwintesencją Twojej oferty.

Krok 3 – Dane osobowe

Może wydaje Ci się to banalne, ale błędnie wpisane dane osobowe mogą pozbawić Cię możliwości otrzymania wymarzonej pracy. Upewnij się więc, że wpisałeś podstawowe informacje:

  • Imię i nazwisko,
  • Adres zamieszkania,
  • Kontaktowy numer telefonu oraz adres mailowy,
  • Datę urodzenia,
  • Inne (stan cywilny, narodowość czy liczba dzieci) nie jest konieczna.

Krok 4 – Doświadczenie zawodowe

Dla Twojego potencjalnego pracodawcy są to najważniejsze informacje. To właśnie na ich podstawie podejmie on decyzję, czy zaprosić Cię na spotkanie. Dlatego skup się na doświadczeniach, które są istotne z punktu widzenia oferty, na którą masz zamiar odpowiedzieć. Nie zamieszczaj informacji nieistotnych. Wymienianie wszystkich prac sezonowych odbytych podczas studiów również nie jest konieczne. Skup się na tych doświadczeniach, dzięki którym zdobyłeś najważniejsze umiejętności i osiągnąłeś najwyższe rezultaty, np. podczas praktyk zawodowych czy staży.

Jednocześnie pamiętaj, że CV to nie szkolne wypracowanie. Zawarte w nim informacje powinny być zwięzłe i czytelne. Jeżeli chcesz pochwalić się osiągnięciami, użyj liczb, procentów i wskaźników – są konkretne i robią największe wrażenie.

Krok 5 – Edukacja

Informacja o wykształceniu jest ważna, szczególnie dla świeżo upieczonych absolwentów oraz w przypadku ubiegania się o pracę w instytucjach zwracających uwagę na kierunkowe wykształcenie: banki, kancelarie prawnicze, laboratoria, badania kliniczne. Warto podkreślić uczelnie wyższe i tytuły oraz dodatkowe szkolenia kierunkowe, pomijając jednocześnie „podstawówki” i przedszkola. Nawet szkoła średnia nie zawsze będzie potrzebna, jeśli Twój profil zawodowy wyznacza głównie wykształcenie wyższe. Warto opisać rodzaj studiów oraz dokształcania dodatkowego wraz z osiągniętymi wynikami. Jest to szczególnie ważne, jeśli dopiero wchodzisz na rynek pracy.

Krok 6 – Języki obce

Znajomość języków obcych opisz pod kątem poziomu, w jakim się komunikujesz. Jeśli znasz Business English, uzyskałeś certyfikaty lub dyplomy – pochwal się tym. Przy wpisywaniu tych informacji pamiętaj, że rekruter może je łatwo sprawdzić, dlatego nie umieszczaj fałszywych bądź przewyższających Twoje możliwości informacji. Zawsze lepiej jest mile zaskoczyć pracodawcę niż go rozczarować.

Krok 7 – Umiejętności i inne informacje

Zastanów się, które z posiadanych przez Ciebie umiejętności są ważne ze względu na stanowisko, o które się ubiegasz. Nie zawsze jest potrzeba pisania o wszystkim. Jeżeli jesteś zainteresowany branżą IT, to koniecznie wymień języki programowania, programy czy też technologie, które nie są Ci obce, niekoniecznie zaś uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych.

Jeżeli chcesz wymienić swoje cechy osobowości czy posiadane kompetencje, to ta sekcja jest do tego odpowiednia. Nie powtarzaj jednak tego, co napisałeś o sobie w Profilu Zawodowym.

Nie lekceważ swoich zainteresowań i hobby.

Te informacje mogą silnie wpłynąć na wizerunek Twojej osoby w oczach rekrutera. Pozwól, aby przybliżyły Twoją osobę: czy aktywnie spędzasz wolny czas, czym się pasjonujesz, jakie sporty uprawiasz, czy udzielasz się społecznie.

Pamiętaj jednak, aby tak samo, jak w przypadku znajomości języków obcych, wpisywać informacje prawdziwe. Nigdy nie masz pewności, czy na rozmowie nie trafisz na rozmówcę o podobnych zainteresowaniach, który zachce wymienić poglądy.

Ostatni krok – Grafika

Jak rekruter ma zwrócić uwagę na Twoje CV, jeśli jest ono podobne graficznie do wielu innych, napisane z wykorzystaniem standardowego i popularnego szablonu? Unikalna grafika może spowodować, że to właśnie Twoje CV zostanie zapamiętane przez pracodawcę, a stąd niedaleko do następnego etapu rekrutacji. Postaraj się więc, aby była ona wyjątkowa, ale zarazem schludna i elegancka. Wtedy korzystanie wpłynie na wizerunek Twojej osoby. Zadbaj, aby Twoje CV było Twoją unikalną wizytówką.

Zastosuj się do powyższych zasad, a na pewno będzie Ci łatwiej przygotować profesjonalne CV. Jeżeli nadal jednak pisanie CV Cię przeraża albo najzwyczajniej nie masz na to czasu lub ochoty, zapraszamy na naszą stronę – zlec nam jego napisanie.

Monika Laskowska
Marzena Potepa
Zespół ArchitekciKariery.pl

Tagi: