Wyciskaj atuty

Wyciskaj atuty

Co zrobić, jeśli nie masz żadnego doświadczenia zawodowego? Jeśli sporządzając CV, zatrzymałe(a)ś się na rubryce “wykształcenie” i dalej ani rusz? Pokaż jaki(a) jesteś i co umiesz – nawet za pomocą pozornie abstrakcyjnych przykładów!

Wymyślanie, to najgorsze, co możesz w tej sytuacji zrobić. Naciągane fakty prędzej czy później – a w przypadku wytrawnych rekrutujących zdecydowanie prędzej – wyjdą na jaw.

Może i nie masz doświadczenia zawodowego, ale raczej rzadko zdarza się, by nie mieć żadnego doświadczenia w ogóle. Taka sytuacja dotyczy chyba tylko zdeklarowanych kujonów, którzy 100% czasu na studiach poświęcają lekturze podręczników.

Ale nawet mole książkowe zazwyczaj udzielają się na forum uczelni i mają spore pole do popisu jeśli chodzi o wykazanie w CV aktywności.

Doświadczenie z pasji

Wcale nie chodzi o coś, co musi wiązać się z zarabianiem czy praktykami. Najprościej przypomnieć sobie, w co angażowały Cię studia, zajęcia związane w jakiś sposób z pracą czy praktykami, o które aplikujesz. Nawet uczelniane zaangażowanie w małą z pozoru rzecz, będzie na początek musiało starczyć za “doświadczenie”. Zrób z udziału w dodatkowych zajęciach swój atut, ale pamiętaj też by brzmieć wiarygodnie.

Jeśli udzielałe(a)ś się w danej tematyce poza uczelnią – uczestniczyłe(a)ś w konferencjach lub je organizowałe(a)ś, masz jakieś projekty zrobione “do szuflady” lub choćby czytasz regularnie prasę branżową na dany temat – pochwal się tym. Jeśli udowodnisz, że z własnej inicjatywy drążysz temat, może przekona to pracodawcę.

Zagraj cechą…

Jeżeli ciężko jest Ci podać konkrety świadczące o doświadczeniu, możesz przyjąć strategię wyeksponowania określonych cech przydatnych na danym stanowisku. Zastanów się jednak nie tylko nad tym, jaki(a) jesteś, ale nad sytuacjami, które o tym świadczą.

Pamiętaj, by nie podawać informacji bez pokrycia. Jeśli piszesz, że jesteś silną osobowością, potrafisz wywierać wpływ na ludzi, licz się z tym, że zostaniesz zapytany, w jakich sytuacjach Ci się to udawało. Przygotuj konkretne przykłady.

… i wiedzą o firmie

Jeśli dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, możesz zyskać dodatkowe punkty, jeśli wykażesz się wiedza na temat firmy: jej działalności, bieżących projektów, produktów, usług, sukcesów itd.

Pokaż, że rekrutacja w konkretnej firmie nie jest dla Ciebie ósmym spotkaniem – nawet jeśli to prawda. Daj odczuć, że naprawdę jesteś zainteresowany(a). Nawet jeśli nie do końca wierzysz w sukces, chociaż wiara w siebie może być do niego kluczem.

Tagi: ,